Garanti İlaçlama

Çekirge ile Mücadele

Çekirge (Orthoptera),  düz kanatlı bir haşere cinsi olmakla birlikte çok kuvvetli yapıda 6 adet ayakları vardır. Uzun ve kuvvetli Arka bacak yapıları uzun mesafeye sıçaramalarına  olanak sağlar. Talancı ve saldırgan özelliği ile bilinen çekirge ile mücadele için çekirge ilaçlama yaptırmak şarttır. Düz kanatları zarımsı yapıda olup, üst kanatları oldukça sert yapılıdır. Boyutları yaşadıkları iklim ve bölgeye göre değişkenlik göstermekle beraber ortalama 3-5 cm’dir. Kafalarında 2 adet anten bulunur ve göz yapıları dışa doğrudur. Ağız yapıları kuvvetli olmakla birlikte çiğneyici ve ısırgan bir yapıları olan çekirge haşeresi otçuldur. Besin kaynakları özellikle genç bitkiler, filizler ve yapraklardır. Genç bitkilere zararı çok fazla olan çekirgenin ekonomik açıdan da zararı oldukça fazladır.

Çekirge İle Bireysel Mücadele Etkili Olur Mu?

Çekirge ile mücadele kesinlikle bireysel olarak yapılmamalıdır. Kısa sürede çok Sıcağı seven çekirge haşeresi Türkiye’de en fazla Güney Anadolu ve Trakya bölgelerimizde bulunur. Dünyada da birçok örneğine rastlamakta olduğumuz çekirge istilası oldukça önemli bir konudur. Ciddi hasarlar veren çekirge haşeresi göç esnasında konaklamak için seçtiği bölgeyi saniyeler içerisinde çöle dönüştürebilir. Sıcak mevsim sonunda çekirgeler 100-200 civarı yumurta bırakırlar ve  yaklaşık ömrü 4 ay olan çekirgeler toplu şekilde ölümler gerçekleştirirler. Bu da toplu çekirge ölümü olan bölgede birçok bulaşıcı hastalığın oluşmasına yol açar.

Çekirge ile mücadele etmek ve çekirgeden kurtulmak istiyorsak 7/24 çekirge ilaçlama servisleri tarafından bilgi almalıyız. Bu doğrultuda daha yavrular yumurtalarından çıkmadan çekirge ilaçlama yapılmalıdır. Kullanılan ilaçlar yasal ve güvenilir olmalıdır. büyük hasarlara sebep olabilecek bir haşere türü olan çekirge ile mücadele bireysel olarak yapıldığı takdirde bize sadece zaman ve maddi kayıplar vereceğinden bu işi uzman ekip ve kadroya sahip işini profesyonelce yapmakta olan çekirge ilaçlama firmaları ile biran önce irtibata geçilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir