Fare İlaçlama

Fare İlaçlama

fareYüzyıllardır hayatımızda var olan fare, çok zararlı kemirgendir. Çeşitli alanlarda yaşamlarını sürdürürler ve yüzlerce türleri vardır. Yaşadıkları alanlara göre besin ihtiyaçlarını giderirler. Çok sağlam dişleri bulunması en sert cisimleri bile kemirmelerini sağlar. Elastik vücut yapılarını ise, istedikleri yerlere kolayca girme durumlarında kullanırlar. Su ve lağım borularına kadar her yerden geçebilen fareler, kolay yakalanamazlar. Fareden kurtulmak özellikleri açısından oldukça zordur. Fare ile mücadele edecek kişiler bireysel mücadele konusunda başarısız olurlar. Böcek ilaçlama bu durumda çok büyük önem taşır.  Farelerin kemirgen olmaları besin ihtiyaçlarını kolay gidermeleri demektir. Hem etçil hem de otçul beslenirler.

Ev faresi, tarla faresi, çatı faresi, kör fare, lağım faresi, pamuk faresi gibi yüzlerce türü bulunmaları kapalı ya da açık her alanda karşımıza çıkabileceklerini gösterir. Pis alanlardan yaşam alanlarımıza yiyecek bulmak ya da yuva yapmak ihtiyaçları doğrultusunda gelen fareler çeşitli temaslarla birçok hastalık demektirler. Bulundurdukları mikropları bıraktıkları salya ya da dışkılar yoluyla kişilere kolaylıkla bulaştırabilirler. Bu da ciddi sağlık sorunlarına sebep olur. İnsan gıdaları ile de beslenebilen fare, özellikle geceleri aktif olur. Mutfaklarda daha çok görülürler. Yiyecek arayışı içinde oldukları zaman çıkardıkları tıkırtılarla kendilerini ele verirler. Ayrıca gıdaları yerken ya da üzerlerinde dolaşırken bıraktıkları pislikle sayesinde de varlıkları anlaşılabilir. Bu tarz belirtiler karşısında kalan kişiler fareden bir an önce kurtulmalıdırlar. Fare ile mücadele durumunda böcek ilaçlama şirketleri tarafından yardım alınmalıdır.

Üremeleri de çok hızlı olabilen fare türleri yılda 4-5 defa üreyebilmektedir. Diğer türlere göre yumurtalama ile değil de doğurarak çoğalırlar. Her üreme sırasından 10 dan fazla yavru dünyaya getiren fareler, yavrularına karşı çok hassas davranıp, onları sütle besleyerek kısa sürede ergin hale gelmelerini sağlarlar. Sayıları böylece her geçen gün artmaya devam eden fareden kurtulmak zorunlu bir davranış haline gelmiştir. Zararları da sayılarına bağlı olarak fazlalaşır ve bu durum insanların sağlıkları ve maddi kayıpları açısından olumsuz etki demektir.

Fare, insan gıdaları, ufak böcekler, hayvan leşleri, bitki kökleri gibi besin kaynakları tüketerek yaşamlarını sürdürür. Açık alanlarda besin ihtiyacını karşılayamadığı durumlarda gıda üretimi yapılan yerlere giren fareler daha çok lokanta, fırın, pastane, okul kantinleri, okul, iş yeri yemekhaneleri gibi yerlerde karşımıza çıkar. Bu tür kuruluşlar ayrıca insanların toplu yaşam alanlarıdır. Fare görülmesi bu kişiler için büyük rahatsızlıktır. İşletme sahipleri için maddi kayıp dışında, işletme ismini de sarsacak olan fare için önlem alınması şarttır. Böyle yerlerin kişi sağlığına önem vermeleri gerekir. Bu nedenle gerekirse düzenli olarak fare ilaçlama yaptırılmalıdır. Fareden kurtulmak isteyen işletme sahipleri kesinlikle bir fare ilaçlama firması ile görüşmelidir.

Evde görülen fare, genellikle aç kaldığı durumlarda, kişiler uyudukları zaman parmak, dudak, burun gibi ince dokulu yerlerini de ısırır. Tükürüklerindeki narkoz etkisiyle bu işlemini daha kolay hale getirir. Çünkü bu narkoz etkisiyle kişi fare tarafından ısırıldığını hissetmez. Daha sonra vücudunda fare ısırığı gören kişi kesinlikle doktor kontrolünde tedavi edilmeli ve bir daha aynı zarar uğramaması için bulunduğu alanlara fare ilaçlama uygulatmalıdır.

Farelerin dişleri çok keskin ve sağlamdır. Evde bulunan mermer kadar sert cisimleri bile kemirebilen fareler kablo gibi cisimleri de kemirerek birçok yangın sebebi olmuştur. Evdeki mobilya ve eşyalara da zarar verdikleri için maddi kayıplar da oluştururlar. Bu nedenle her şekilde kişiler için tehlike demek olan fare ile mücadele gereklidir. Fareden kurtulmak isteyen kişiler eskiden olduğu gibi bireysel mücadele için fare kapanı ya da fare zehri gibi yöntemlerle uğraşmamalıdır.

Bu yöntemler insanlar açısından büyük zaman kaybı demektir. Profesyonel fare ilaçlama firmaları bulunduğu bu dönemde bu ilaçlama firmalarından yararlanılmalı ve kesinlikle yardım alınmalıdır. Fare ilaçlama, kolay yöntemlerle uygulanarak kesin sonuçlar verir.
Farelerin insanlar açısından zararları dışındaki en büyük yararı kobay olarak kullanılmalarıdır. Gen yapıları olarak insanlara en çok benzeyen canlı olmaları sebebiyle bir çok deneyde insan yerine kullanılırlar. Eğer fareler olmasa ve bu deneylerde insanlar kullanılsa olumsuz sonuçlar alındığı durumda yüzlerce insan hayatını kaybedebilirdi.

Fare İlaçlama

FARE TÜRLERİ

Yüzlerce türü bulunan farelerden bazıları ve en bilinenleri şunlardır.

     Ev faresi: Boyu ortalama olarak 15 cm’dir. Kapalı alanlara kolaylıkla yuva yapabilir.
     Çatı faresi: Tırmanma özelliği sayesinde binaların çatı bölümlerine yerleşir ve burada çoğalmaya devam eder.
     Lağım faresi: Son derece kirli alanlarda yaşadığı için bakteri ve mikropların hızla yayılmasına neden olur.
     Tarla faresi: Tarlalarda yaşar ve ekinlere zarar vererek maddi hasarlara yol açar.
     Çekirge faresi: Çekirge ve tarantula gibi canlılar ile beslenen bu kemirgen türünün diş yapısı oldukça gelişmiştir.
     Pamuk faresi: Pamuk tohumları ile beslenir ve genellikle toprak altında yuva yapar.
     Kanguru faresi: Çöllerde yaşar ve bitkiler ya da tohumlarla beslenir.
     Keseli fare: Yüksek yerlerde, genellikle ormanlarda yaşarlar. Besin olarak, haşereleri ya da tohumları kullanırlar.
     Orman faresi: Soğuk iklimlerde yaşamakla birlikte, böcek ya da böcek larvaları ile beslenmektedir.
     Çeltik faresi: Sulak alanlarda yaşar ve genellikle çeltikler ile beslenerek ekinlere zarar verir.

Bunların yanı sıra; yeleli fare, fırça kuyruklu fare, su faresi, dikenli fare ve hasat faresi gibi kemirgen türleri de sık görülmektedir.

FARELER İNSANLARA HANGİ HASTALIKLARI BULAŞTIRIR

Tüm fare türleri insanlar için zararlıdır. Çünkü taşıdıkları mikropları insanlara bulaştırıp birçok hastalığa sebep olurlar. Bu hastalıklardan bazıları kuduz, tifüs, humma, verem, veba, gri, hummadır. Ayrıca bağırsak enfeksiyonu ve parazit hastalıklarına da neden olabilmektedirler.

FARELERDE ÜREME 

Memeli canlı olan fare diğer türlerden farklı olarak doğurarak üremesinin gerçekleştirir. Dişi ve erkek fare çiftleşmesiyle gerçekleşen her üremede 10-12 adet yavru dünyaya getirir. Yılda birkaç kez üreme gerçekleştirir. Yavrularını süt ile besleyerek kısa sürede ergin hale getiren fareler yuva için çatı, bodrum gibi yerleri kullanırlar. Dış alanlarda yaşayan fare türleri ise, toprak altlarında da görülebilir ve yavrularını burada doğururlar.

FARE İLE MÜCADELE YÖNTEMİ: FARE İLAÇLAMA

Fareler hem maddi hem sağlık açısından büyük tehdit oluşturan kemirgenlerdir. Vücut yapılarının elastik olması, ayaklarının sağlam olması, hassas olmaları sebebiyle kolay yakalanamazlar. Bulunan tehlikeleri kolaylıkla fark eden fare için fare kapanı, fare zehri gibi yöntemler sonuç getirmez. Bireysel olmaması gereken fare ile mücadele durumunda kişiler kesinlikle profesyonel fare ilaçlama firmaları tarafından yardım almalıdır. Yanlış ilaç kullanılması ilaçlara temas edilmesi durumunda kişilerin ciddi sağlık sorunlarına neden olur. Evde fare görüldüğü durumlarda, fareden kurtulmak için size yardımcı olacak fare ilaçlama şirketleri tarafından görevlendirilmiş eğitimli, uzman kişiler önce ilaçlama uygulayacakları alanı, fare türünü belirlerler. Ardından uygun ilaçlama ile fare sorununuzu kolayca çözerler. Ucuz pire ilaçlama fiyatları kullanarak insanların ilgisini çeken birçok amatör firma bulunur. Her kimse, fare ilaçlama uygulattığı firmadan kesinlikle gereken belgeleri istemeli ve kontrol etmelidir.

Fare ilaçlamasında dikkat edilmesi gereken konular.

  1. Fareden kurtulmak için fare ilaçlama firmaları tarafından görevlendirilen kişilerin profesyonel, alanlarında uzman, eğitimli ve tecrübeli olmaları gerekmektedir.
  2. Fare ile mücadele için yapılacak ilaçlama alana bağlı olarak farklı yöntemlerle uygulanmalıdır. Sıvı ilaçlamalar daha çok tercih edilerek uygulanan fare ilaçlama fareden kurtulmak için gereklidir.
  3. Fare ilaçlama yöntemlerine göre alınacak tedbirler farklılık gösterir. Ancak gıdaların üstleri kapatılarak saklanmalı ya da kişilerin daha sonra ilaçlara direk temas sağlayacakları eşyalar kaldırılmalıdır. Özellikle ilaçlara elle temas kesinlikle çok tehlikelidir.
  4. Hızlı üreyen farelerden kurtulmak kolay değildir. Periyodik yapılacak ilaçlamalar daha etkili olacaktır.
  5. Fare ile mücadele durumunda fare ilaçlama uygulayarak sizlere yardımcı olan ilaçlama şirketlerinin gerekli belgeleri kesinlikle kontrol edilmelidir.
  6. Tüm kişiler açısından tehlike içeren fare ilaçlamada kullanılan ilaçlara özellikle çocukların asla temas etmemesi gerekir. Varsa çocuklarınız oyuncakları ilaçlama öncesinde ilacın temas etmeyeceği şekilde saklanmalıdır.

FARELER VE FARELER İLE MÜCADELEDE AKLIMIZA GELEN SORU VE CEVAPLARI

 

Toplam 1 kişi puan verdi. Ortalama puanımız 1.

Paylaşabilirsiniz

Yorum yap