Garanti İlaçlama

Fare İlaçlama

Fare, yaşadığı alanlar ve etrafa yaymakta olduğu bakteriler nedeniyle insan sağlığını doğrudan tehdit eden tehlikeli kemirgen türlerinden biridir. Çeşitli alanlarda yaşamlarını sürdürürler ve yüzlerce türleri vardır. Yaşadıkları alanlara göre besin ihtiyaçlarını giderirler. Çok sağlam dişleri bulunması en sert cisimleri bile kemirmelerini sağlar. Elastik vücut yapılarını ise, istedikleri yerlere kolayca girme durumlarında kullanırlar. Su ve lağım borularına kadar her yerden geçebilen fareler, kolay yakalanamazlar. Fareden kurtulmak özellikleri açısından oldukça zordur. Fare ile mücadele edecek kişiler bireysel mücadele konusunda başarısız olurlar. Böcek ilaçlama bu durumda çok büyük önem taşır.  Farelerin kemirgen olmaları besin ihtiyaçlarını kolay gidermeleri demektir. Hem etçil hem de otçul beslenirler.

Ev faresi, tarla faresi, çatı faresi, kör fare, lağım faresi, pamuk faresi gibi yüzlerce türde bulunmaları, kapalı ya da açık her alanda karşımıza çıkabileceklerini gösterir. Pis alanlardan yaşam alanlarımıza yiyecek bulmak ya da yuva yapmak ihtiyaçları doğrultusunda gelen fareler çeşitli temaslarla birçok hastalığı da beraberinde taşımaktadır. Bulundurdukları mikropları bıraktıkları salya ya da dışkılar yoluyla kişilere kolaylıkla bulaştırabilirler. Bu da ciddi sağlık sorunlarına sebep olur. İnsan gıdaları ile de beslenebilen fare, özellikle geceleri aktif olur. Mutfaklarda daha çok görülürler. Yiyecek arayışı içinde oldukları zaman çıkardıkları tıkırtılarla kendilerini ele verirler. Ayrıca gıdaları yerken ya da üzerlerinde dolaşırken bıraktıkları pislikler aracılığıyla da varlıkları anlaşılabilir. Bu gibi belirtilerin görülmesi durumunda fare ilaçlama şirketleri tarafından yardım alınmalıdır.

Üremeleri de çok hızlı olabilen fare türleri yılda 4-5 defa üreyebilmektedir. Diğer türlere göre yumurtalama ile değil de doğurarak çoğalırlar. Her üreme sırasından 10’dan fazla yavru dünyaya getiren fareler, yavrularına karşı çok hassas davranıp, onları sütle besleyerek kısa sürede ergin hale gelmelerini sağlarlar. Sayıları böylece her geçen gün artmaya devam eden fareden kurtulmak zorunlu bir davranış haline gelmiştir. Zararları da sayılarına bağlı olarak fazlalaşır ve bu durum insanların sağlıkları ve maddi kayıpları açısından olumsuz etki demektir.

Fare, insan gıdaları, ufak böcekler, hayvan leşleri, bitki kökleri gibi besin kaynakları tüketerek yaşamlarını sürdürür. Açık alanlarda besin ihtiyacını karşılayamadığı durumlarda gıda üretimi yapılan yerlere giren fareler daha çok lokanta, fırın, pastane, okul kantinleri, okul, iş yeri yemekhaneleri gibi yerlerde karşımıza çıkar. Bu tür kuruluşlar ayrıca insanların toplu yaşam alanlarıdır. İşletme sahipleri için maddi kayıp dışında, işletme ismini de sarsacak olan fare için önlem alınması şarttır. Böyle yerlerin kişi sağlığına önem vermeleri gerekir. Bu nedenle gerekirse düzenli olarak fare ilaçlama yaptırılmalıdır. Fareden kurtulmak isteyen işletme sahipleri kesinlikle bir fare ilaçlama firması ile görüşmelidir.

Evde görülen fare, genellikle aç kaldığı durumlarda, kişiler uyudukları zaman parmak, dudak, burun gibi ince dokulu yerlerini de ısırır. Tükürüklerindeki narkoz etkisiyle bu işlemini daha kolay hale getirir. Çünkü bu narkoz etkisiyle kişi fare tarafından ısırıldığını hissetmez. Daha sonra vücudunda fare ısırığı gören kişi kesinlikle doktor kontrolünde tedavi edilmeli ve bir daha aynı zarar uğramaması için bulunduğu alanlara fare ilaçlama uygulatmalıdır.

Farelerin dişleri çok keskin ve sağlamdır. Evde bulunan mermer kadar sert cisimleri bile kemirebilen fareler kablo gibi cisimleri de kemirerek birçok yangın sebebi olmuştur. Evdeki mobilya ve eşyalara da zarar verdikleri için maddi kayıplar da oluştururlar. Bu nedenle her şekilde kişiler için tehlike demek olan fare ile mücadele gereklidir. Fareden kurtulmak isteyen kişiler eskiden olduğu gibi bireysel mücadele için fare kapanı ya da fare zehri gibi yöntemlerle uğraşmamalıdır.

Bu yöntemler insanlar açısından büyük zaman kaybı demektir. Profesyonel fare ilaçlama firmaları bulunduğu bu dönemde bu ilaçlama firmalarından yararlanılmalı ve kesinlikle yardım alınmalıdır. Fare ilaçlama, kolay yöntemlerle uygulanarak kesin sonuçlar verir.
Farelerin insanlar açısından zararları dışındaki en büyük yararı kobay olarak kullanılmalarıdır. Gen yapıları olarak insanlara en çok benzeyen canlı olmaları sebebiyle bir çok deneyde insan yerine kullanılırlar. Eğer fareler olmasa ve bu deneylerde insanlar kullanılsa olumsuz sonuçlar alındığı durumda yüzlerce insan hayatını kaybedebilirdi.

FARE TÜRLERİ

Yüzlerce türü bulunan farelerden bazıları ve en bilinenleri şunlardır.

     Ev faresi: Boyu ortalama olarak 15 cm’dir. Kapalı alanlara kolaylıkla yuva yapabilir.
     Çatı faresi: Tırmanma özelliği sayesinde binaların çatı bölümlerine yerleşir ve burada çoğalmaya devam eder.
     Lağım faresi: Son derece kirli alanlarda yaşadığı için bakteri ve mikropların hızla yayılmasına neden olur.
     Tarla faresi: Tarlalarda yaşar ve ekinlere zarar vererek maddi hasarlara yol açar.
     Çekirge faresi: Çekirge ve tarantula gibi canlılar ile beslenen bu kemirgen türünün diş yapısı oldukça gelişmiştir.
     Pamuk faresi: Pamuk tohumları ile beslenir ve genellikle toprak altında yuva yapar.
     Kanguru faresi: Çöllerde yaşar ve bitkiler ya da tohumlarla beslenir.
     Keseli fare: Yüksek yerlerde, genellikle ormanlarda yaşarlar. Besin olarak, haşereleri ya da tohumları kullanırlar.
     Orman faresi: Soğuk iklimlerde yaşamakla birlikte, böcek ya da böcek larvaları ile beslenmektedir.
     Çeltik faresi: Sulak alanlarda yaşar ve genellikle çeltikler ile beslenerek ekinlere zarar verir.

Bunların yanı sıra; yeleli fare, fırça kuyruklu fare, su faresi, dikenli fare ve hasat faresi gibi kemirgen türleri de sık görülmektedir.

FARELER İNSANLARA HANGİ HASTALIKLARI BULAŞTIRIR

Tüm fare türleri insanlar için zararlıdır. Çünkü taşıdıkları mikropları insanlara bulaştırıp birçok hastalığa sebep olurlar. Bu hastalıklardan bazıları kuduz, tifüs, humma, verem, veba, gri, hummadır. Ayrıca bağırsak enfeksiyonu ve parazit hastalıklarına da neden olabilmektedirler.

FARELERDE ÜREME 

Memeli canlı olan fare diğer türlerden farklı olarak doğurarak üremesinin gerçekleştirir. Dişi ve erkek fare çiftleşmesiyle gerçekleşen her üremede 10-12 adet yavru dünyaya getirir. Yılda birkaç kez üreme gerçekleştirir. Yavrularını süt ile besleyerek kısa sürede ergin hale getiren fareler yuva için çatı, bodrum gibi yerleri kullanırlar. Dış alanlarda yaşayan fare türleri ise, toprak altlarında da görülebilir ve yavrularını burada doğururlar.

FARE İLE MÜCADELE YÖNTEMİ: FARE İLAÇLAMA

Fareler hem maddi hem sağlık açısından büyük tehdit oluşturan kemirgenlerdir. Vücut yapılarının elastik olması, ayaklarının sağlam olması, hassas olmaları sebebiyle kolay yakalanamazlar. Bulunan tehlikeleri kolaylıkla fark eden fare için fare kapanı, fare zehri gibi yöntemler sonuç getirmez. Bireysel olmaması gereken fare ile mücadele durumunda kişiler kesinlikle profesyonel fare ilaçlama firmaları tarafından yardım almalıdır. Yanlış ilaç kullanılması ilaçlara temas edilmesi durumunda kişilerin ciddi sağlık sorunlarına neden olur. Evde fare görüldüğü durumlarda, fareden kurtulmak için size yardımcı olacak fare ilaçlama şirketleri tarafından görevlendirilmiş eğitimli, uzman kişiler önce ilaçlama uygulayacakları alanı, fare türünü belirlerler. Ardından uygun ilaçlama ile fare sorununuzu kolayca çözerler. Ucuz pire ilaçlama fiyatları kullanarak insanların ilgisini çeken birçok amatör firma bulunur. Her kimse, fare ilaçlama uygulattığı firmadan kesinlikle gereken belgeleri istemeli ve kontrol etmelidir.

Fare ilaçlamasında dikkat edilmesi gereken konular

 1. Fareden kurtulmak için fare ilaçlama firmaları tarafından görevlendirilen kişilerin profesyonel, alanlarında uzman, eğitimli ve tecrübeli olmaları gerekmektedir.
 2. Fare ile mücadele için yapılacak ilaçlama alana bağlı olarak farklı yöntemlerle uygulanmalıdır. Sıvı ilaçlamalar daha çok tercih edilerek uygulanan fare ilaçlama fareden kurtulmak için gereklidir.
 3. Fare ilaçlama yöntemlerine göre alınacak tedbirler farklılık gösterir. Ancak gıdaların üstleri kapatılarak saklanmalı ya da kişilerin daha sonra ilaçlara direk temas sağlayacakları eşyalar kaldırılmalıdır. Özellikle ilaçlara elle temas kesinlikle çok tehlikelidir.
 4. Hızlı üreyen farelerden kurtulmak kolay değildir. Periyodik yapılacak ilaçlamalar daha etkili olacaktır.
 5. Fare ile mücadele durumunda fare ilaçlama uygulayarak sizlere yardımcı olan ilaçlama şirketlerinin gerekli belgeleri kesinlikle kontrol edilmelidir.
 6. Tüm kişiler açısından tehlike içeren fare ilaçlamada kullanılan ilaçlara özellikle çocukların asla temas etmemesi gerekir. Varsa çocuklarınız oyuncakları ilaçlama öncesinde ilacın temas etmeyeceği şekilde saklanmalıdır.

FARELER VE FARELER İLE MÜCADELEDE AKLIMIZA GELEN SORU VE CEVAPLARI

 • Fare nedir?

Fareler omurgalı hayvanlar grubunun küçük bir üyesi olup kemirgenler sınıfında incelenir. İnsanlar için zararlı olan bu haşere grubu küçük cüsseli ve kuyruklu hayvanlardır. Çok güçlü diş yapılarına sahip olan fareler, bir çok maddeyi kemirebilirler. 4 adet ayağı olan fareler, çok elestik bir yapıya sahiptir. Boylarından daha küçük olan delikler içerisinden rahatlıkla geçebilirler. Türlerine göre boylarıda değişen fareler, çok doğurgan canlılardır. Açık ve kapalı alanlarda görülen bu kemirgenleri yok etmek için fare ilaçlama yaptırılması gereklidir.

 • Fare ilaçlaması nasıl yapılır?

Fare ilaçlaması farenin yaşadığı ortama ve farenin türüne bağlı olarak değişir. Fare ilaçları farelerin çok sevdiği maddelerden yapılır. Fare ilacı ya farenin bulunduğu ortama fare istasyonları konularak, ya da özel hazırlanan taneler halindeki  ilaçların belli yerlere konularak uygulanması ile olur. Sıvı ya da katı ilaçlar kullanılarak yapılabilen fare ilaçlama için uzman ilaçlama firmaları tarafından yardım alınmalıdır. Basit kemirgen ilaçları kullanılarak yapılan fare mücadelesi etkili sonuç vermeyecektir.

 • Fare ısırığı nasıl olur?

Fare ısırmasından doğan hastalıklar çok ciddi ve tehlikeli hastalıklardır. Fareler pis ortamlarda dolaştıkları ve pis ortamlarda beslendikleri için bünyelerinde bir çok mikrobu taşırlar. Bu hastalıkların bazıları; veba, kuduz, verem, tifüs, şap hastalıkları, humma ve bağırsak hastalıklarıdır. Bu hastalıklar dikkat edilmez ise ölümle dahi sonuçlanabilir.

 • Fareden nasıl hastalık bulaşır?

Fareler pis alanlarda gezen ve pis yiyecekler ile beslenen canlılardır. Dolayısı ile üzerilerinde birçok mikrobu taşıyan fareler, insanları ısırarak hastalık bulaştırırlar. Fareler ayrıca insanların besin kaynakları üzerinden beslenip, besinlerin üzerine dışkı ve salyalarını bırakırlar. Bu gıda maddelerini yiyen insanlarda, farelerin taşımış oldukları mikropları yiyerek çeşitli hastalıklara yakalanırlar. Yaydıkları bakteri ve mikroplar yoluyla; sindirim, solunum ve alerjik hastalıklara yol açan bu canlıların neden olduğu sorunları engellemek için fare ilaçlama yaptırmak gereklidir.

 • Fareden nasıl kurtulabilirim?

Fareler yıllardan beri insanların başına bela olmuş ve insanlar tarafından birçok ilkel yakalama yöntemleri kullanılmıştır. Fakat yıllardır kullanılan bu çeşitli ilkel yöntemlerden kesin bir sonuç alınamamıştır. Farelerden kurtulmanın en etkili ve kesin çözümü yasal çalışan Garanti ilaçlama şirketimizi arayarak bilgi ve randevu almaktır. Fareden kurtulmanın tek yolu ilaçlama yaptırmaktır. Fare ilaçlama, sıvı ilaçlar ya da istasyon veya özel fare yemi ile yapılabilir. Farelerden kurtulmak için profesyonel uygulama yapılması şarttır.

 • Fare ile mücadele şekli nasıldır?

Fare ile mücadelede en etkili çözüm ilaçlama yaptırmaktır. Fare ilaçlaması sıvı kokulu ilaçlar ve özel olarak hazırlanmış fare yemleri ile yapılır. Taneler halinde yada istasyon şeklinde, farelerin sık bulunduğu depo, ambar, fırın, çatı vb. alanlarda uygulanır ve kesin sonuç alınır. Fare ile mücadele bireysel teknikler ya da basit ilaçlar kullanılarak yapılamayacağı gibi fare türlerinden kurtulmak için profesyonel böcek ilaçlama firmaları tarafından hizmet almak şarttır.

 • Fare hangi mevsimde daha çok görülür?

Fareler yaz mevsimlerinde besin bulmakta zorlanmazlar. Bu nedenle yazın dış mekanlarda daha sık bulunurlar. Kışın ise dış ortamlarda yiyecek bulmaları zorlaştığından, yiyecek bulmak amacı ile ev içlerine yerleşirler. Kapalı alanlarda kolaylıkla yuva yapabilen ve bu esnada eşyalara da ciddi zarar verebilen kemirgen türleri, kış aylarında iç mekanlarda daha fazla görülmektedir. Bu nedenle kemirgenlerin görüldüğü alanlarda bahar döneminde fare ilaçlama yaptırmak, bu canlılara karşı önlem oluşturacaktır.

 • Fare kapanı kullanılarak yapılan müdahale yeterlimi?

Fare kapanı kullanarak, fare yakalamak çok eski bir yöntemdir. Bu yöntem ile farelerle başa çıkmak çok zordur ve fareyi sadece tek tek yakalar. Oysa İlaçlama şirketlerine yaptıracağınız fare ilaçlaması ile fareler tek tek değil toplu halde yok edilir. Bunun yanı sıra, fare istasyonu, kemirgenler ile mücadele konusunda etkili bir araçtır. Fareden kurtulmak için fare istasyonu ya da sıvı -kokulu fare ilacı ile uygulama yapılmalıdır.

 • Ev faresi ile lağım faresi arasındaki fark nedir?

A )Ev faresi yaşam olarak evleri tercih eder. Lağım faresi pis su akarlarını tercih ederler sadece beslenmek için insanların yaşadığı alana gelirler.
B )Ev faresi yapı olarak küçük bir kemirgendir fakat lağım faresi büyük hatta 30cm kadar olabilmektedir.
C )Ev faresi insanlara değil besinine ve giyeceklere daha çok zarar verirken lağım faresi hem besinlere hem de insanın kendisine zarar verirler.

 • Fare eve nerden girer?

Fare evimize dış ortamdan gelerek yerleşir. Evin bodrum, çatı ve kanalizasyon yollarından ev içlerine girerek, yiyeceklere ulaşırlar. Hem beslenip, hem mikroplarını bulaştıran fareler, güçlü diş yapıları ile betonları kemirerek te bina içlerine girebilirler. Evde fare sorunu, yaydığı mikroplar nedeniyle sağlık açısından ciddi bir tehdittir. Evde fare görülmesi durumunda ilaçlama firmaları aracılığı ile uygulama yaptırmak şarttır. Zira fare ile mücadele edilmediği sürece, bu kemirgenlerden kurtulmak mümkün olmayacaktır.

 • Fareler besin olarak ne yerler?

Fareler yaşadıkları alanlara ve türlerine göre farklı şekillerde beslenirler. Hem otçul hem etçil beslenen farelerin, tarla ve bahçelerde yaşayan türleri otçul beslenirlerken ve diğer mekanlarda yaşayan türleri etçil beslenir. Dış mekanlarda yiyecek bulamayıp aç kaldıklarında ise ev içlerine yönelerek yiyecek ararlar. Ev içlerinde insanların depo, ambar ve kiler gibi yerlerde bulunan yiyecekleri ile beslenir.

 • Fare kemirgen bir hayvan mı?

Fare kemirgen hayvanlardır ve çok güçlü bir diş yapısına sahiptir. Birçok tahta, plastik ve beton gibi sert maddeleri kemirebilirler. Bazı fare türleri, binaların dış yapılarını dahi kemirerek, bina içerisine girebilir. Sert maddeleri kemirebilen fareler, dişlerini sürekli olarak yenilediklerinden, beslenme ve yaşamaya devam açısından herhangi bir sorun yaşamayan canlılardır.

 • Fare ile mücadele bireysel yapılabilir mi?

Fare ile mücadelede bireysel mücadele şekli asla çözüm değildir. İnsanoğlu yıllardan beri fareler ile bireysel mücadelede farklı yöntemler kullanmıştır. Dışarıdan alınan ne olduğu belli olmayan ilaçlar ile yapılan ilaçlama ile fareler ölmeyeceği gibi farelerin ilaçlara karşı direncini de arttırmaktadır. Fare kapanı ile fare yakalamak ise fareler tek tek yakalanacağı için, uzun zaman almaktadır. Fare il mücadelede en etkili ve kesin çözüm ilaçlama şirketlerine yaptıracağınız, Fareler ve diğer kemirgenler için özel olarak hazırlanan ilaçlarla yapılacak olan Fare ilaçlamadır.

 • Fare insana nasıl zarar verir?

Fare insanlara yıllardan beri çeşitli zararlar veren ve insanlar tarafından sürekli mücadele edilen bir zararlıdır. Farelerin insanlara verdiği zararlardan bazıları şunlardır; Fareler insanların tarla ve bahçelerine girerek yetiştirmiş oldukları sebze ve meyveleri yiyerek tarla ve bahçelere zarar verirler. Bu nedenle çiftçilerin ve yetiştiricilerin en büyük düşmanı farelerdir. Ayrıca insanlar tarafından kiler, depo, ambar gibi alanlarda stoklanan ürünlerden beslenerek, ürünleri talan ederler ve insanlara maddi zararlar vermiş olurlar.Fareler ev içlerinde insanların yiyeceklerine ortak olup, yiyeceklerin üzerine salya ve dışkılarını bırakarak insanlara bu yolla çeşitli mikropları bulaştırırlar. Fareler ayrıca aç kaldıklarında insanların el ve ayak parmakları ile kulaklarından ısırır ve bu yollada insanlara çeşitli hastalıklar bulaştırırlar.

 • Fareler evcil hayvanlarımıza zarar verir mi?

Farelerden insanlara ve hayvanlara bir çok hastalık bulaştığı için her yönü ile fareler zararlıdırlar. Ayrıca fareler evdeki beslenen kuşları yiyebilirler ve akvaryumdaki balıklarımızı da yerler. Bunun yanı sıra yaydığı mikroplar nedeniyle insan ve hayvanlar üzerinde olumsuz etkiye neden olan fareleri yok etmek için fare ilaçlama yaptırmak gereklidir. Fare ilaçlaması bireysel yöntemler ile yapılamayacağı gibi, uzman ilaçlama şirketleri tarafından yardım alınması şarttır.

 • Fare ilaçlamadan hemen sonra ölür mü?

Fareler ile mücadelede, ilaçlama şirketimiz tarafından kullanılan ilaçlarla yapılan uygulamanın ardından, farelerin yemi yemesi beklenir. Fareler yemini yedikten sonra acil su ihtiyacı hissederler. Fareler suyu içince ilacın etkili maddesi kana karışır ve fareler ölürler.

 • Böcek ilacı ile fare ilacının arasında ne fark vardır?

Böcek ilacı etkili bir ilaçtır fakat farenin koku alma hissi güçlü olduğu için ilacın kokusunu alır almaz fare hemen kaçar. Fakat fare ilacı ise tam tersine fareyi kendine çeker. Bu bakımdan böcek ilaçlamada ortamdan fareler kaçarak kurtulur fakat fare ilaçlamada fareler yemi yiyerek ölür.

 • Fare istasyonu ne işe yarar?

Fare istasyonları fare ilacı ile donatıldıktan sonra istasyondaki deliklerden farenin yemi yemesi için farelerin yoğun dolaştığı yerlere ve farenin gelebileceği yerlere konur. İstasyonun içindeki yemin kokusunu alan fareler, yemi yerler ve su içtikleri yerde ölürler. Fare istasyonlarını kapalı kutu şeklindedir ve bunun nedeni de etraftaki diğer canlılara zarar vermesini önler

 • Eve fare istasyonu kurulur mu?

Ev içlerinde fare istasyonlarına gerek yoktur çünkü fare istasyonun nedeni yemleri diğer hayvanlardan ve dış etkenlerden (yağmur, evcil hayvanlar, kardan) korumaktır.

 • Kaç metre ara ile istasyon kurulur?

Fare ilaçlamada farenin çokluğuna ve farenin geliş yönüne bağlı olarak farklı sayıda istasyonlar kurulur. İstasyon kurulması ve istasyon sayısı hakkında mutlaka Garanti ilaçlama şirketimizi arayıp bilgi alabilirsiniz.

 • Fareler nasıl çoğalır?

Fareler diğer haşere grubundan farklı şekilde çoğalırlar. Fareler memeli hayvanlardır ve canlı yavru doğurarak çoğalırlar. Fareler yılda 6 – 7 defa yavru doğururlar ve her seferinde 10-15 arasında yavru yaparlar. Türlerine göre yavru sayılarında değişiklik olabilir. Örneğin fındık faresi, çatı faresinden daha fazla yavru yapar.

 • Fare zehiri nereden alınır?

Genellikle fare zehri ve fare ilacı olarak eczanelerde ve tarım ilacı satılan yerlerden alınır. Fakat bu ilaçlar, etkili ilaçlar değildir. Garanti İlaçlama şirketlerinde ziraat mühendisi kontrolünde hazırlanan özel yapımlı ilaçlar hem etkili hem de kalıcı özelliğe sahip ilaçlardır. İlaçlamada dikkat edilmesi gereken en önemli mesele ilaçlamayı yapan kişinin, işin eğitimini almış olması ve ilaçlama firmasının yasal olması gerekir.

 • Tarla faresi ekinlere nasıl zarar verir?

Tarla faresi ekili alanlardaki sebze, meyve, tahıl, buğday gibi hububat tanelerini yer ve bazılarını da yuvasına götürür. Yiyecek bulamayan tarla fareleri ekinlerin köklerini kemirerek onlara zarar verir. Fareler böylece ekinlerin kurumasına ve gelişmemesine sebep olur.

 • Farelerin boyları ne kadardır?

Fare, türlerine göre boyları da farklı olan zararlılardır. Ev faresi 9 – 10 cm kadarken lağım ve çatı faresi ise 30-35 cm kadar olabilmektedir. Fare türleri arasındaki farklılıklar ise, tamamen farenin beslenmesine ve yaşadığı ortama bağlı olarak değişir. Örnek olarak bir çatı faresinin boyu 30 cm iken, diğer bir çatı faresinin boyu daha büyük yada daha küçük olabilir. Bunun nedeni tamamen beslenmesi şekilleri ve yaşam alanlarının farklılıklarından kaynaklanmaktadır.

 • Farelerin başka adları var mı?

Fareler farklı toplumlarda farklı isimler ile anılırlar. Ülkemizde fareler şu isimler ile anılır. Fare, keme, sıçan, sırça, mere, çırdon, cardın gibi isimler ile anılırken diğer dilerde ise farklı isimler alırlar.

 • Fare ısırdığında veya tırmaladığında ne yapılmalı?

Fareler insanı ısırdığı zaman ve insanları tırmaladığı zaman mutlak süratle doktora başvurulmalı. Aksi takdir de fareden insana birçok hastalık bulaşır. Tedbir alınmazsa ölümler dahi görülebilir.

 • Fare ilaçlamasını kimler yapmalı?

Fare ilaçlaması ciddi bir iştir. Kesinlikle ferdi olarak ilaçlama yapılmaması gerekir. Bireysel, bilinçsizce yapılan ilaçlamalardan etkili bir sonuç alınmayacağı gibi hayati tehlikesi de bulunmaktadır. Fare ilaçlamasını yasal çalışan ilaçlama konusunda her türlü bilgi ve deneyimli personele sahip ilaçlama şirketlerine yaptırılmalıdır. Garanti ilaçlama şirketimiz sağlık bakanlığından onaylı ilaçlar, ilaçlama konusunda uzman ve deneyim sahibi elemanları ile sizlere her türlü haşere ve kemirgen ilaçlaması hizmetini sunmaktadır

 • Evde kedi beslemek fare için çözüm mü?

Evde kedi besleyerek fare ile mücadele çok eski ve yetersiz bir yöntemdir. Fare ile mücadelede mutlaka teknolojik malzemeler ve etkili ilaçlar kullanmak daha çok etkili olur. Bunun için mutlaka ilaçlama şirketleri ile çalışın.

 • Fareler en çok hangi yiyecekleri sever?

Fareler beslenmek için her türlü yiyeceği yerler. Ama et ve tahıl yemeği daha çok severler. Beslenmesinde börtü böcek gibi haşereleri yediği gibi insanların kilerlerinden tahıl ve taneli yiyeceklerini yerler.

 • Fareler ne kadar zaman aralıklarla yavru doğurur?

Fareler çok doğurgan canlılardır. Yılda ortalama 7 defa doğuran fareler, yaklaşık 2 ayda bir yavru yaparlar. Bu bilgiyle farelerin ne kadar çok ve ne kadar hızlı çoğaldığını görülür.

 • Bir farenin ömrü ne kadardır?

Bir farenin ömrü yaşam koşullarına ve türlerine bağlı olarak yaklaşık 2 yıl kadardır. Bununla birlikte, fareler kış aylarında besin bulmakta zorlandığından, açlıktan ölebilmektedir. Kör fare, diğer fare türlerine göre daha uzun yaşarken, farelerin ömürleri, yaşam alanları ilgilidir.

 • Her ilaçlama firması fare ile mücadelede profesyonel mi?

Fare, mücadelesi en zor olan zararlı canlılar arasında yer aldığı gibi kapalı alanlarda büyük sorunlara yol açan bir kemirgendir. Hem yiyeceklere hem de eşyalara ciddi zararlar verebilen fare, aynı zamanda milyonlarca bakteri ve mikrop taşıdığından, sağlık açısından olumsuz durumlara yol açmaktadır. Ev, iş yeri, restoran, cafe, fabrika gibi alanlara giriş yaparak, insan sağlığını tehdit eden ve maddi hasarlara yol açan fareden kurtulmak için profesyonel ilaçlama şirketleri tarafından yardım almak gereklidir. İnsanlar ile gen yapısı açısından belirgin özellikler gösteren fare, zeki bir hayvan olarak değerlendirebileceğinden, bu kemirgeni yok etmek için basit fare tuzakları çoğu zaman hiçbir çözüm sağlamaz. Açık alanlardan, iç mekanlara yiyecek bulmak için giren fare, ancak kaliteli ilaçlar kullanılarak yok edilebildiği gibi, ilaçlama yöntemi de bu konuda önem arz etmektedir. Akciğer solunumu yapan fareyi yok etmek için kokulu sıvı ilaçlama tekniği uygulanabildiği gibi özel fare ilaçları da kullanılabilir.

Fare İlaçlamada Firmanın Önemi

Fareden kurtulmak için yapılan ilaçlamalar, ilacın kalitesi kadar, uygulama tekniği de son derece önemlidir. Bu nedenle fare ilaçlama firmaları tarafından yapılan uygulamalar çoğunlukla sonuçsuz kalmaktadır. Kemirgen ile mücadele konusunda yeterli bilgiye sahip olmayan şirketlerin yaptığı işlemler, farelere karşı bir çözüm üretmez. Dolayısıyla kemirgenlerden kurtulmak için yardım alacağınız fare ilaçlama servisi; profesyonel elemanlar ile hizmet vermeli, etkili ilaçlar kullanmalı ve uygulama teknikleri konusunda uzman olmalıdır. Sıvı ve katı haldeki fare ilaçları ile uygulanan ilaçlama; çatı faresi, sıçan, tarla faresi gibi kemirgenlere karşı kesin çözüm vermektedir. Ancak fareleri yok etmek için ilacın hangi alanlara ne kadar miktarda uygulanacağı profesyonellik isteyen bir uygulamadır. Dolayısıyla Sağlık bakanlığından onaylı olan ve kaliteli fare ilaçları kullanan her şirket, bu konuda garanti veremez.

Açık ya da kapalı alanlarda, farelerden kurtulmak ve hem temiz yaşam alanları oluşturmak hem de sağlık açısından daha güvenli bir ortam oluşturabilmek için kaliteli ve garantili uygulama yapan fare ilaçlama şirketleri tarafından yardım almalısınız. Ucuz fare ilaçlama fiyatları ile uygulama yapan firmalar çoğu zaman güvenilir olmadığı için bu konuda da dikkatli olmanız gereklidir. Ancak bunun yanı sıra çok yüksek fiyatlar ile uygulama yapan şirketlerin de maddi zarara uğramanıza yol açmasını engellemek için hem kaliteli ve güvenilir hem de ekonomik fare ilaçlama ücretleri sunan şirketleri tercih etmeniz gereklidir.

 • Fareler insanı ne zaman kemirir?

Fareler aç kaldıklarında ve genellikle insanları uyurken kemirirler. Fareler tarafından ısırılan insanlar, ısırıldıklarını hissetmezler. Çünkü fareler tükürüklerinde bulunan özel bir salgı ile ısıracakları yeri önce uyuşturur daha sonra kemirirler. İnsanlar ancak uyandıklarında ısırıldıklarını fark ederler.

 • Her fare çeşidi evlerin içine kadar gelir mi?

Hayır, her fare çeşidi evlere kadar gelmez. Evlere gelen fare çeşitleri; ev faresi, fındık faresi, çatı faresi, lağım faresi vb.. fare türleri evlere kadar gelerek insanlara zarar verirler. Evde fare sorunu ile karşılaşılması durumunda ilaçlama yaptırılması şarttır. Fare ilaçlama, sıvı ilaçlar ya da istasyon kullanılarak yapılabilir. Fareden kurtulmak için hem sıvı ilaçlar hem de istasyon ya da özel fare yemleri bir arada kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir