Blog

Fırın ilaçlama

firin-ilaclama

Fırın ilaçlama, düzenli ve periyodik olarak yapılmalıdır. Çünkü fırınlar, hem sıcaklık ve nem oranı bakımından uygun olması hem de haşereler için ideal bir yiyecek ortamı durumunda bulunması bakımından böceklerin en sık görüldüğü yerlerden biridir. Uygun nem ve ortam şartlarında çok hızlı üreyebilen haşereler ile mücadele için yapılan böcek ilaçlama işlemlerinde, sıvı ilaçlar daha sık kullanılır. Özellikle hamam böceği, kalorifer böceği, fare gibi zararlıların çok sık görüldüğü fırınlarda yapılan haşere ilaçlama uygulamalarında, sağlık koşullarına dikkat edilmesi gerektiği de unutulmamalıdır.

Fırın ilaçlama Nasıl Yapılır?

Fırın ilaçlama, sıvı böcek ilaçları ya da hamam böceği türleri için jel haşere ilacı kullanılarak yapılabilir. Ancak fırınlarda görülen haşere ve kemirgenlere karlı en sık yapılan uygulama püskürtme tekniği kullanılarak yapılan sıvı ilaçlamadır. Püskürtme tekniğine göre daha hızı sonuç veren buharlama tekniği ise ekmek fırını ilaçlama uygulamalarında kullanılmaz. Bu durumun başlıca sebebi, fırınlarda bulunan gıda maddelerini muhafaza etmektir. Püskürtme tekniğinin yanı sıra, fare için istasyon ya da özel fare zehri de ekmek fırınlarında kullanılabilmektedir. Ancak fırın ilaçlama işlemlerinde, kullanılan böcek ilaçları hususunda dikkatli olmak ve basit haşere ilaçlarının uygulanmasını önlemek son derece önemlidir.

[highlight color= ‘yellow’] NOT: Sağlık Bakanlığı; ekmek fırını gibi alanlar için yılda en az 2 defa böcek ilaçlama yaptırma zorunluluğu getirmiştir. [/highlight]

Fırın ilaçlama Hangi Firmalar Tarafından Yapılmalıdır?

Fırın ilaçlaması, profesyonel ilaçlama şirketleri tarafından, dikkatli şekilde yapılmalıdır. Zira, gıda maddelerinin herhangi bir şekilde böcek ilacı ile temas etmesi, binlerce kişinin sağlığını doğrudan tehdit edecektir. Bunun yanı sıra, fırınlarda görülen haşere ya da kemirgenler taşıdığı mikroplar yoluyla, sindirim yolu bozukluklarına ve zehirlenmelere neden olabileceğinden, fırın gibi gıda üretim alanlarında böcek ilaçlama yaptırmak büyük öneme sahiptir. Fırınlarda haşere görülmese dahi, düzenli olarak ilaçlama yaptırılması, hem alanın dezenfekte olmasını sağlayacak, hem de böcek ve fare girişine karşı önlem olacaktır.

Sektörde  30 senelik  deneyim ile sizlere hizmet sunan Garanti  İlaçlama olarak, işimizi büyük titizlikle ve itina ile yapıyoruz. Uzman kadromuz ile birlikte yıllardır İstanbul tüm ilçe ve semtinde ilaçlama yapmaktayız.

Yıllardır içinde bulunduğumuz bu sektörde en büyük önceliğimiz müşteri memnuniyetidir. Bunu esas alınıp yetiştirilen kadromuz ile ilaçlama yaparken insan sağlığı faktörünü de asla unutmuyor ve insan sağlına hiçbir olumsuz etkisi bulunmayan, biyosidal ilaçlar kullanıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir