İstanbul Avrupa
Hemen Ara
0212 540 81 28
İstanbul Anadolu
Hemen Ara
0216 337 76 66
Kocaeli Hemen Ara
0262 641 98 72
İzmir Hemen Ara
0232 445 34 79

Tüm Haşereler

[one_fourth last=”no”]

Akar

Akar

Nemli bölgeleri seven akarlar bu yerlerde yaşarlar. İnsan vücudunda milyonlarca bulunan akarların boyutları sadece mikroskopla görülebilecek kadar ufaktır. Koltuk, yatak, halı gibi türlü ve kirli yerlerde daha sık görülen akarlar insan vücudundan dökülen deri parçacıklarıyla beslenirler. Pas akarı, toz akarı, satı akar, kadife akar, yassı akar gibi türleri vardır ve her türü insan sağlığı için tehlikelidir.

[/one_fourth] [one_fourth last=”no”]

Akrep

Akrep

Sıcak ve nemi seven akrep, genellikle ılık bölgeleri tercih ederler. Zehirli olan bu türlerin vücutları sert bir tabakayla örtülüdür. Gündüzleri sevmedikleri için kurumuş ağaç kabuklarında, yer altlarında kazdıkları deliklerde, duvar ve taş yarıklarında zaman geçirerek, ancak geceleri aktif olurlar. Zehirli olmaları sebebiyle insan sağlıkları açısından tehlikelidirler.

[/one_fourth] [one_fourth last=”no”]

Bit

Bit

İnsan ve bazı hayvanlar üzerinde yaşayarak, besin ihtiyaçlarını bu canlıların kanlarını emerek gideren haşere olan bit, çok ufak yapılıdır. Kaşıntı hisleriyle varlığı fark edilebilecek olan bit insanlar açısından zararlıdır.

[/one_fourth] [one_fourth last=”yes”]

Çekirge

Çekirge

Bitkilerle beslendikleri için daha çok yeşil alanlarda görülen çekirge türlerinde toplam 6 ayak bulunur ve arka ayaklarının sağlam, güçlü olmaları sayesinde kolaylıkla zıplayabilirler. Zehirli olmamaları, insanları sokmamaları zararsız oldukları anlamına gelmez. Daha çok ekili dikili alanlarda bulunmaları hatta bu alanlara yaptıkları toplu göçleriyle buralara zarar verebilirler.

[/one_fourth]
[one_fourth last=”no”]

Çiyan

Çiyan

Nemli ve sıcak alanları seven çiyan haşeresi, evlerimizde dahi görülebilmektedir. Orman, bağ bahçe, çayır çimen gibi açık alanlarda da rastlayacağımız çiyanın ayakları zehirli olduğundan vücudunuzla temasları durumunda ısırabilir ve zehirleyebilirler. Daha çok örümcek ve börtü böcekle beslenen çiyan türlerinin fare ile beslenebildikleri de bilinmektedir.

[/one_fourth] [one_fourth last=”no”]

Danaburnu

Akar

Sebze, meyve, süs bitkileri, orman fidanları gibi şeylerle beslenen dana burnu haşeresi ekili dikili alanlara bu nedenle çok fazla zarar vermektedir. Geceleri aktif olup, besin ihtiyaçlarını bu zamanlarda giderirler. Daha çok kumlu killi topraklarda bulunmaktadırlar. Üst kısmında kanatları bulunan ve bu sayede uça da bilen danaburnu haşeresi, 3,5-5 cm boyunda küçük bir canlıdır.

[/one_fourth] [one_fourth last=”no”]

Deri böceği

Akar

Deri böceği, deriden oluşan, yünden yapılma, ipeksi eşyalara zarar veren, ev, iş yeri gibi alanlarda sıkça rastlanan bir haşeredir. Boyutları yaşam alanlarına ve türlerine göre farklılık gösterse de hepsinin ortak özelliği, insanlara büyük maddi kayıplar oluşturuyor olmalarıdır.

[/one_fourth] [one_fourth last=”yes”]

Fare

Akar

Fare, elastik vücut yapısına sahip kemirgen bir canlıdır. Ev faresi, çatı faresi, lağım faresi, kanguru faresi gibi sayısız türü bulunur. Her birinin besin ihtiyaçları ve buna bağlı olarak boyutları farklıdır. Ancak çoğu insan ve hayvan gıdalarıyla, börtü böcek, hayvan leşleriyle, sebze meyve kökleriyle beslenebilmektedir. İnsanların dahi ince dokulu yerlerini kemirebilen fareler, zararlı canlılardır.

[/one_fourth]
[one_fourth last=”no”]

Gümüş böceği

Akar

Adını parlak, grimsi gümüş renginden alana bu haşere, gazete kaşıdı, havlu, selpak, naylon, pamuk, yün gibi her türlü maddeyi kemirerek yiyebilmektedir. Boyutları ufaktır ve gümüşçün olarak da bilinirler. Bu haşereler ev, iş yeri, lokanta, fabrika, fırın, otel gibi yerlerde görülebilir. Maddi açıdan büyük kayıplar oluşturmaları, insanlara büyük sorunlar yaşatabilmektedir

[/one_fourth] [one_fourth last=”no”]

Güve

Güve

Güve haşeresi, evlerde sıkça görülen, kıyafet ve mobilya gibi eşyalara zarar veren türlerdir. İnsan gıdalarıyla beslenen güveler, evlerde sıcak alanları tercih ederler. Salkım güvesi, tahıl güvesi, halı güvesi, zeytin güvesi gibi türleri bulunan güveler kelebeklere benzetilir.

[/one_fourth] [one_fourth last=”no”]

Halı Böceği

Halı böceği

Evlerin kenar kuytu kısımlarında ya da nadir kullanılan alanlarında sıkça görülen, sırt kısımlarında sert ve kalın kıllar bulunan halı böceğinin boyutları en fazla 10 mm dir. Yaşadıkları ortama bağlı olarak renkleri değişebilir. Gündüzleri pasif olan halı böceği geceleri aktif olarak besin ihtiyaçlarını giderir.

[/one_fourth] [one_fourth last=”yes”]

Hamam böceği

Hamam Böceği

Hamam böcekleri en fazla rastlanan haşerelerdendir. Ev, fırın, okul, otel, iş yeri, lokanta gibi besinlerin fazla olduğu kapalı alanlarda daha da fazla karşılaştığımız hamam böceği aç ve susuz şekilde uzun süre yaşayabildiği gibi kafası koptuğu takdirde de 1 hafta kadar hayatını devam ettirebilir. Sayıları da hızla artmakta olup kişilere bulaştırdıkları mikroplarla sağlık sorunlarına sebep olurlar.

[/one_fourth]
[one_fourth last=”no”]

Kakalak böceği

Kakalak Böceği

Kakalak böceği, hamam böceğinin bir türü olup, yeryüzünde binlerce türü bulunan, yaşamak için sıcak ve nemli alanları tercih eden haşeredir. İnsanlara mikrop bulaştırarak, astım, mantar hastalıkları, dizanteri, alerjik hastalıklar, verem, hepatit gibi birçok hastalıklara sebep olmaktadırlar. Hızlı çoğalmaları, tehlikelerini daha da arttırır.

[/one_fourth] [one_fourth last=”no”]

Kalorifer böceği

Kalorifer Böceği

Evlerimizde mutfak ve banyolar başta olmak üzere her alanda karşılaştığımız kalorifer böceği, sıcak ve nemi severler. Tehlikelidirler, çünkü vücutlarında sayısız mikrop taşır, bu mikropları da insanlara salya ya da dışkı yoluyla bulaştırabilirler. Gündüzleri pasif olup geceleri besin ihtiyaçları için aktif hale gelirler. İnsanların yediği ya da yiyemediği her şeyi yerler.

[/one_fourth] [one_fourth last=”no”]

Karafatma

Karafatma

İnsanların sıklıkla karşılaştıkları, ömürleri yaklaşık 6 ay kadar olan karafatmalar, sıcak, nem ve besine ihtiyaç duydukları zaman evlerimize kadar gelebilen karafatma pis alanlarda bulunmaları sebebiyle de birçok mikrop taşıyan haşeredir. Astım, verem, mantar hastalıkları, pnomoni gibi hastalıklar bulaştıran bu haşereler insan sağlığı açısından tehdit demektirler.

[/one_fourth] [one_fourth last=”yes”]

Karasinek

Karasinek

Çöp, pis su akıntıları gibi alanlarda bulunan ve yumurtalarını bile bu gibi alanlara bırakan karasinek pis bir haşeredir. Evlerimize girebilmeleri mikropları bizlere kolaylıkla bulaştırabilmelerini sağlar. Bu haşereler 5-8 mm arasında değişebilen boyutları vardır ve koyu siyah renktedirler.

[/one_fourth]
[one_fourth last=”no”]

Karınca

Karınca

Karıncalar koloniler halinde yaşayan, çok ufak haşerelerdir. Ufak olmalarının aksine çok üretken ve çalışkandırlar. Kayalık ve toprak içlerinde görülen karıncalar evlerimize kadar gelebilmektedir. Kolonilerde bulunan her karıncanın iş bölümü vardır ve hepsinin görevi ayrıdır.

[/one_fourth] [one_fourth last=”no”]

Kene

Kene

Kene haşeresi, vücuda yapışık olarak yaşayan ve doyana kadar kan emerek beslenen türdür. Bu nedenle çok büyük tehlike oluşturabilir. İnsanlar vücutlarında kene gördükleri durumlarda, kendi başlarına çıkartmaya çalışmamalıdır. Bu durum sağlık sorunlarına sebep olabilir. doktor kontrolünde alınacak tedbirler daha sağlıklı olacaktır.

[/one_fourth] [one_fourth last=”no”]

Kertenkele

Kertenkele

Uzun vücut yapısına sahip olan kertenkelenin 4 ayağı bulunur ve neredeyse boyutlarına yakın uzunlukta da kuyrukları bulunur. En büyük özelliklerinden biri kuyruklarının kopması durumunda kendisini yenilemesidir. Sıcak ve nemli alanları sevmeleri dolayısıyla bu tür mevsimlerde duvar ve kayalık diplerinde görülebilir. İnsanları ısırmazlar, börtü böcekler ile beslenirler.

[/one_fourth] [one_fourth last=”yes”]

Kulağakaçan

Kulağakaçan

Baş, gövde ve karın kısmından oluşan vücutları bulunan kulağakaçan böceklerinde toplam 6 ayak vardır. Baş kısımlarında bulunan antenleri sayesinde kendisine gelebilecek tehlikeleri kolayca algılayabilir. Ayrıca besin ihtiyaçlarını da bu sayede bulur. Böcekleri kıskaçları ile parçalayarak yiyen kulağakaçan tehlikeli bir canlıdır.

[/one_fourth]
[one_fourth last=”no”]

Kırkayak

Hamam Böceği

Yaşam alanı olarak kuytu ve kirli yerleri tercih eden kırkayak, çiyan ile karıştırılan bir canlıdır. Çiyana göre sadece otçul beslenir ve onun kadar tehlikeli değildir. Yaşadıkları alanlara göre sarı ya da kırmızı olan kırkayak genellikle kahverengidir ve bitkilere çok fazla zarar verir.

[/one_fourth] [one_fourth last=”no”]

Lağım Faresi

Lağım faresi

Lağım faresi, diğer fare türlerine göre daha büyük boyutlara sahiptir. Pis su akıntıları, lağım suları gibi yerlerden insanların yaşam alanlarına kadar gelebilen bu kemirgenler, pis ortamlarda bulunduklarından dolayı üzerlerinde taşıdıkları virüsleri kişilere bulaştırarak, sağlık sorunlarına sebep olurlar.

[/one_fourth] [one_fourth last=”no”]

Mite

Mite

İnsan ve hayvan üzerlerinde bulunan miteler, bu canlılar için oldukça tehlikelidirler. Ancak mikroskopla görülebilecek kadar ufaktırlar. Yeryüzünde her alanda bulunan bu canlılar kedi, köpek, tavuk, kuş gibi hayvanlarda da görülebilir.

[/one_fourth] [one_fourth last=”yes”]

Örümcek

Örümcek

Dünyanın her yerinde yaşayan, binlerce türü bulunan örümcekler, böcek türleriyle beslenerek yaşamlarını sürdürebilmektedirler. Avlarını ağları sayesinde kolayca yakalayabilirler. Evlerimizde dahi rastlayabileceğimiz örümceklerin zehirli türleri de vardır.

[/one_fourth]
[one_fourth last=”no”]

Pire

Pire

Pire, çok ufak ve boyutlarından çok daha yükseğe zıplayabilen haşerelerdir. İnsan ve hayvan üzerlerinde bulunup, üzerlerinde bulundukları canlıların kanlarını emerek beslenmeleri, tehlikeli olduklarını gösterir. Kedi piresi, köpek piresi, insan piresi, toz piresi gibi birçok türü bulunur.

[/one_fourth] [one_fourth last=”no”]

Salyangoz

Salyangoz

Salyangozlar, yaşamlarını sürdürmek için nemli ve ıslak alanlara ihtiyaç duyarlar. Salyangoz vücudunda mukoza sıvısı vardır ve bu sıvı sayesinde hem aşırı sıcağa hem de aşırı soğuğa karşı kendini korur. Çayırlık yerlerde, tatlı sularda, denizlerde görülen salyangoz bitkisel ürünlerle beslenmektedir.

[/one_fourth] [one_fourth last=”no”]

Sivrisinek

Sivrisinek

Sivrisinek, insan kanıyla beslene bir haşeredir. Bu nedenle bulundurdukları mikropları direk temas yoluyla kolaylıkla bulaştırabilip, hastalık oluşturur. Yaz aylarında daha sık rastladığımız sivrisinek, özellikle akşamları çıkarttıkları seslerinden duyduğumuz rahatsızlıkla bilinen haşeredir.

[/one_fourth] [one_fourth last=”yes”]

Tahta kurdu

Tahta Kurdu

Daha çok mobilya, ahşap, tahta eşyaların içlerine kadar girerek burada yaşayan ve bu nedenle fark edilmeleri zor olan tahta kurdu insan ve hayvanlara zarar vermez. Ancak eşyalara verdikleri zararlar nedeniyle çok fazla maddi kayıp oluşturabilir. Bunun yanında yine ağaçlara verdikleri zararlar nedeniyle doğa açısından da büyük sorundur.

[/one_fourth]
[one_fourth last=”no”]

Tahta kurusu

Tahta Kurusu

Geceleri aktif olarak görülen tahta kuruları, gündüzleri, mobilya içlerinde, kuytu köşelerde, delik olan tahta içlerinde, duvar kağıtlarının arklarında görülebilir. Yatak tahta kurusu, tropikal tahta kurusu, kümes tahta kurusu gibi çeşitleri bulunan bu haşereler aktif oldukları zamanlarda insan kanıyla beslenebilmektedir.

[/one_fourth] [one_fourth last=”no”]

Tatarcık

Tatarcık

Sinekler arasında en tehlikeli olanlarındandır. Gündüzleri pasif şekilde saklanan tatarcık, geceleri ortaya çıkarak insanların kanını emer. 2-5 mm boyutlarında olan tatarcığın insanları sokması durumunda ciddi bir acı ve kaşıntı hissi başlar. Sonrasında humma, bağırsak hastalıkları gibi birçok hastalık görülebilir.

[/one_fourth] [one_fourth last=”no”]

Termitler

Termitler

Karıncalara benzetilen termitlerin karıncalar ile tek ortak özellikleri koloniler halinde yaşıyor olmalarıdır. Selüloz içerikli maddelerle beslendikleri için, organik madde ve odunlara zarar verirler. Ev ve iş yerlerimizde kapı, pencere, merdiven, mobilya gibi ahşap yerlerde görülür. Bunun dışında yeşillik alanlarda, orman, bağ bahçe gibi yerlerde de sıkça karşılaşılabilir.

[/one_fourth] [one_fourth last=”yes”]

Tespih böceği

Tesbih Böceği

Nemli ve pis ortamları seven tespih böcekleri, bitkisel ürünlerle beslenmektedir. Ancak bazı tespih böcekleri etçil olarak da beslenebilir. Tehlike anlarında, vücutlarındaki katmanların elastik şekilde olmaları dolasıyla kendilerini yuvarlayarak tespih tanesi şeklini alırlar. İsimleri de buradan gelmiştir.

[/one_fourth]
[one_fourth last=”no”]

Uyuz böceği

Uyuz Böceği

Uyuz böceği bir deri böceği türüdür. İnsanların ve hayvanların derilerinde, parmak arasında, koltuk altlarında, ellerinde yaşayabilirler. Hareket ettikleri durumlarda ciddi kaşıntılara sebep olurlar. Bulundukları yerden istedikleri alanlara kolaylıkla geçebilmektedirler. Uyuz hastalığına neden olan bu haşere, ölümlere dahi neden olabilmektedir.

[/one_fourth] [one_fourth last=”no”]

Yaban arısı

Yaban Arısı

Yaban arısı, arı türleri arasında boyut olarak en büyükleridir. İnsanlara en fazla zararları olan bu arılar, insanları vücutlarında bulunan tırtıklı iğneleri ile sokarlar. Bu iğneler insan vücuduna girdiğinde bir daha çıkmaz ve bu durum sonucunda yaban arısı, bağırsakları parçalanarak ölür.

[/one_fourth] [one_fourth last=”no”]

Yılan

Yılan

Yılanlar yeryüzünde binlerce türü bulunan canlılardır. Boyutları türlerine göre değişmekte olup zehirli olanları da bulunmaktadır. Avlarını dilleri sayesinde bulan yılan, avına sinsice yaklaşıp üzerlerine atlayarak onları ısırır ve zehirler. Sonrasında avını parçalamadan bütün olarak yutar ve besin ihtiyacını bu şekilde giderir. Ufak börtü böcekler dışında, fare, tavşan, balık, köstebek, kuş, yaban domuzu gibi hayvanları da yerler. İnsanlara da büyük zararları olan yılanlar, zararlı canlılardır.

[/one_fourth] [one_fourth last=”yes”][/one_fourth]
Toplam 3 kişi puan verdi. Ortalama puanımız 4.3.

Bir cevap yazın