Garanti İlaçlama

Kene ilaçlaması

Kene kırmızı ve kahverengi renklerinde olan yassı ve oval bir parazittir. Kan emerek besin ihtiyacını karşıladığından sağlık açısından oldukça tehlikelidir. Kenelerden kurtulmak, kene ilaçlama firmaları ile bu konularda görüşmek ve kene ilaçlaması yardımı almak bu nedenle oldukça önemlidir. Bu haşereler köpek dışında, diğer hayvanlara ve insanlara da yapışarak kan emebilir. Dışarıda keneler çimenlerde, çalılıklarda ve hayvan barınma yerlerinde bulunurlar. Daha sonra ise, hayvanlar vasıtası ile evlerin içine kadar gelir. Ev içlerinde ise, bir çatlağa, yarığa, yumurta bırakırsa bir kene hafta içerisinde yüzlercesi oluşur. Sayıları artınca zararları daha da fazlalaşacağından görüldükleri anda kene ilaçlaması ile yok edilmelidirler.

KENE İLAÇLAMA

Özellikleri

Boy: 5 mm. (yeni kan emmiş dişi 1,2 cm)
Renk: Koyu kızıl kahverengi.

Davranışları

Kene başta köpekler olmak üzere birçok hayvan ve insan üzerinde yaşar. Kene köpeklerde, yetişkinlerde kulak ve ayaklarda yaşarken, daha ufaklarda sırt bölgesinde yaşar. Görüldüklerinde veteriner kontrolünde edilen tedavileri ardından, bulundukları yerlere kene ilaçlaması uygulatılması şarttır. Doğada bitki ve otların üzerinde durup, oradan geçecek bir hayvanın üzerine atlarlar. Kene herhangi bir hayvan üzerinde girdikleri evlerde hızla çoğalır ve üzerinde beslenecek hayvan bulamazlarsa insanlara musallat olabilir. Hiçbir şey yemeden sekiz aya kadar yaşayabilirler. İnsanlarda etkili çeşitli hastalıklar ve bakteriler taşıdıklarından, kene ile mücadele edilmesi önem arz etmektedir. Bu mücadele sırasında dışarıdan alınacak kene ilaçları ya da spreyleri gibi ilkel yöntemler ve uygulamalar etkili olmaz. Bunun gibi uygulamalarla boşa zaman harcayarak sayılarının artmasına vakit vermek yerine, kene ilaçlama firmaları ile irtibat kurularak kene ilaçlaması yaptırmak daha doğru olacaktır.

Yaşam Alanları

Köpek ve diğer hayvanların bulunduğu, bitki örtüsü yoğun olan yerlerde yaşarlar. Üzerinde bulundukları hayvanın kanıyla beslendikten sonra, oradan ayrılarak, kapı, pencere kenarları ve süpürgeliklerde barınırlar. Her alanda görülebilecek olan kenelerden kurtulmak için her alana temas edebilecek şekilde kene ilaçlama uygulaması gerçekleştirilmelidir. Sıvı ilaçlarla mümkün olan bu yöntemler için kene ilaçlaması için ilaçlama şirketleri tarafından yardım alınmalıdır.

Mücadele İpuçları

Kenelerin evin içinde ve dışında kontrolü zahmetlidir. Bunun için profesyonel bir kene ilaçlama servisi tarafından yapılacak kene ilaçlaması işlemine ihtiyaç duyulur.Kısmi ve ferdi mücadele başarılı olmaz. İç ve dış alanda kenelerle mücadele oldukça zordur. Kedi köpek türü ev hayvanlarının veteriner kontrolünden geçirilmesi ve problemle karşılaşıldığında Garanti İlaçlama gibi profesyonel bir firmadan hizmet alınması gereklidir.

KENELER HAKKINDA SIKÇA SORULAN SORULAR.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir