Tatarcık

Tatarcık

Tatarcık küçük sinek türlerinden olan bir haşeredir. Yapı olarak küçük bir sivrisineği andırır.

Tatarcıkların vücutları üzerinde 2 çift kanatları vardır. Tatarcıkların toplamda 6 ayağı vardır ve ağız kısmında iğneye benzer kan emmelerinin sağlayan hortumları vardır. Tatarcığı diğer sineklerden ayıran en belirgin özelliği vücutları üzerinde ufak tüyler olmasıdır. Fakat diğer sivri sinek türlerinde buna rastlanmaz. İnsanlar tarafından pek önemsenmeyen bu sinekler insana hastalık bulaştırmada etkin rol oynarlar.

Renk olarak canlı renklere sahip değildir yani mat bir görüntüleri vardır. Tatarcıklar yaşadığı bölgelere ve ortamlara bağlı olarak farklı boy ve renklerdedirler. Dünyanın her bölgesinde yaşama olanağı bulan bu sinek türleri, boy olarak 1-5 mm kadar olurlar. Renk olarak, kirli sarı veya mat renklerdedir.

Tatarcıklarlar beslenmesini mutlaka insanlar ve hayvanlardan kan emerek yaparlar. Geceleri aktif olup beslenmesini mutlaka geceleri yaparlar.

Tatarcıklar En Çok Hangi Ortamlarda Çoğalır

Tatarcıklar yaşam alanı olarak pis, kokulu ortamları, mağaraları, hayvan ağılları, çamurlu alanları, pis lağım sularının aktığı yerlerde, su birikintilerinde,ağaç kovuklarında,evlerde duvar yarıklarında,olmak üzere birçok ortamda bulunurlar.

Beslenmesinde kana ihtiyaç duyduğu için evlerimize kadar gelirler insan ve hayvanlardan kan emerler. Aynı zamanda tatarcıklar besin olarak meyve suyunu ve meyve üzerindeki şekerli içeceklerden beslenirler.
Tatarcıklar insan ve hayvandan beslendikten sonra 2 – 3 gün içinde yumurta bırakır. Tatarcıklarda üreme ve yumurta bırakma işi dişi tatarcığa aittir. Dişi tatarcık nemli ve sulu ortama yumurtasını bırakarak çoğalırlar.

tatarcik tatarcik tatarcik tatarcik

Çabuk ürediği, insanlar ve hayvanlardan kan emdiği için çok tehlikeli böceklerdir.

Tatarcıklar insana şu hastalıkları bulaştırır:

Ateşli hastalıkların baş mimarlarıdır. Bazen ateş o kadar çok çıkar ki 40 dereceyi bile bulur.

  • Tatarcık humması
  • Tavuk hastalığı
  • Bağırsak parazitleri
  • Bağırsak kurtları
  • Şark çıbanı
  • Ve birçok virüsün insana bulaşmasına sebeptirler
  • Tatarcık ısırmasında insanda ısırılan yerde kabarcıklar, şişme, kaşıntı oluşur. Tatarcık ısırdıktan sonra insanlarda iştahsızlık, halsizlik, mide bulantıları, kabızlık, şiddetli ateş, baş,eklem ve kas ağrıları olmak üzere birçok belirtiler gösterir.

TATARCIKLAR İLE MÜCADELE VE MÜCADELE YÖNTEMLERİ

Tatarcık ilaçlama için kullanılan ilaçlar mutlaka sıvı ilaçlar olmalıdır. Bu ilaçlama akşam geç vakitte veya karanlık zamanlarda yapılmalı çünkü tatarcıklar geceleri ve karanlıkta aktiftirler. İlaçlama sisleme yöntemi yada boyama yöntemi ile yapılmalıdır. Boyama yöntemi ile yapılan ilaçlar içine şeker ve ürünlerinden oluşan maddeler katılır. Tatarcık ilaçlaması yapılırken mutlaka ilaçlama firması ile çalışın. Tatarcık ilaçlamasında ferdi yapılan çalışmalar çoğu zaman sonuç vermez. Bu bakımdan tatarcık ilaçlamasını profesyonel firmalar yapmalı.

TATARCIKLAR İLE İLGİLİ SIKÇA SORULAN SORULAR

Toplam 0 kişi puan verdi. Ortalama puanımız 0.

Yazar hakkında

gravatar

Biyosidal Ürün Uygulayıcı administrator

    Bir cevap yazın